Niečo na úvod:

Solid state drive alebo skratkou SSD je zariadenie, ktoré slúži na ukladanie dát, pritom využíva väčšinou statické pamäte typu SRAM. Môže nahrádzať klasický pevný disk (HDD).

Výhody:

  • nízka spotreba
  • menšie rozmery
  • nižšia hmotnosť
  • nehlučný
  • vysoká rýchlosť prenosu dát
  • jednoduchá inštalácia

Bonus:

Sú veľmi účinné aj pri starších typoch počítačov. Napomáhajú k výraznému zrýchleniu celého systému.

SSD vs HDD

Ak porovnáme HDD a SSD, tak napríklad čo sa týka ceny, HDD sú síce lacnejšie, avšak SSD disky sú určite rýchlejšie. SSD disky sú dnes najpokročilejšou technológiou ukladania dát a preto sa rozhodne oplatí ich kúpa. Pri výbere takého disku, by sme si mali vyhľadať spoľahlivé recenzie. Pri SSD diskoch máme aj viac druhov na výber, ich trh je teda rôznorodejší ako u HDD. Ak budete používať externý disk len na zálohy a občasný prenos dát, dobre poslúži aj HDD, ak ste však používateľ, ktorý často spracováva a kopíruje veľké množstvo dôležitých dát (napríklad fotograf alebo producent videa), oceníte aj rýchlosť a odolnosť externého SSD.

SSHD

Čo to asi bude? Áno, správne tušíte, ak si myslíte že ide o spojenie pevného disku a SSD. SSHD sú schopné ponúknuť určitý nárast rýchlosti, ale vzhľadom na automatické umiestňovanie dát na SSD časť nebude tak znateľný a neurýchlite svoje obľúbené aplikácie okamžite. Seagate je momentálne jediný výrobca ponúkajúci disky typu SSHD.

Je pre mňa vhodný SSD disk? Porozumieť všetkým technickým parametrom pri kúpe moderných technológií, akou sú aj SSD disky, nebýva jednoduché. Ak si neviete poradiť, sme tu pre vás, aby sme vám pomohli.

Oplatí sa mi investovať do náhradného dielu pre moje zariadenie? Kontaktujte nás a my vám podľa názvu a modelu notebooku alebo iného zariadenia navrhneme vhodné riešenie.

O autorovi

Leave a Comment

Vittek.eu

Michal Vittek

Michal Vittek
Komenského 10
919 04, Smolenice

Galéria

Sledujte nás

Fanpage